S.S.S

Anasayfa / S.S.S

S.S.S

-Yamaç paraşütü nedir?
 Yamaç paraşütü rüzgar, ağırlık ve pilotun kas gücü dışında enerjiye ihtiyaç göstermeyen, uçmak için dizayn edilen ayak gücüyle havalanan bir kanattır (Canopy).
Yamaç paraşütüyle düz bir uçuşta az ama sürekli bir irtifa kaybı yaşanır. Ancak yükselme hızı iniş hızından fazla olursa saatlerce uçuş yapılabilir. Yamaç paraşütleri süzülme uçuşları için dizayn edilmişken, serbest düşüş paraşütleri iniş için dizayn edilmiştir. Yamaç paraşütleriyle 8-10 saat havada kalma ve 500-600 km uzaklığa gitme rekorları kırılmıştır.

- Yamaç paraşütü güvenlimidir?
 Yamaç paraşütü tüm doğa sporları gibi belli riskler taşır. Herhangi bir hava şartında gerekli güvenliği sağlamak ve sürekli güvenlik şartlarına uymak bu riskleri en aza indirir. Uçuş güvenliğinde en önce sağlanacak şeyler ; Pilot yeteneği, yeterli bilgi ve güvenlik ekipmanıdır. Eğer bu koşullarla, düşük hızlar ve yamaç paraşütünün sabitliği bir araya gelirse; insanoğlunun en eski ve en büyük rüyasının (tek başına uçuş) gerçekleştirilmesi için güvenli ve kolay bir ortam sağlanır.

- Yamaç paraşütünü tek başına öğrenebilir miyim?
 Yamaç paraşütünün öğrenilmesi en kolay hava aracı olduğu doğrudur. Pek çok insan kalkışı, dönüşü ve havalanışı birkaç saat içinde öğrenebilir. Bu öğrenme ancak kısmen mümkün olabilir. Bu eğitim ortamında bilgili eğitmenler, güvenlik ve hava şartlarını kontrol ederek güvenli bir ortam sağlar. Ancak bu durumda uçuş için gerekli kararların tümünün tek başına alınması düşünülemez. Güvenlik için hava ekipmanı ve güvenlik tedbirleri için gerekli bilgilerin edinilmesi gerekir. Bu sporun, bir kitap ya da arkadaş yardımıyla öğrenmenin çok tehlikeli olduğunu hatırlatmak isteriz.

- Yamaç paraşütüyle bir uçurumdan atlanabilir mi?
 Yamaç paraşütüyle hiçbir zaman boşluğa atlanılmaz. Yamaçparaşütü ile tepelerden , dağlardan koşarak doldurulur ve daha sonra süzülerek uçulur. Eğer atlanırsa kanat dolmayacak ve serbest düşüşü olacaktır.

- Ne kadar yükseklikte uçulur?
 Başlangıçta eğitim için alçak alanlardan uçuşlar denenir. İlerleyince daha yüksekten uçulabilir. Tecrübeli pilotlar deniz seviyesinden binlerce metre yükseklikte dahi uçabilirler.

- Bir yamaç paraşütünün ana parçaları nelerdir?
 Kanat, (Canopy, glider), ipler, Harness ana parçalardır .Ayrıca hız ve yönü belirleyen fren ipleri, harness ile ipleri birleştiren karabinler bulunur.

- Yamaç paraşütü bir serbest düşüş paraşütüyle aynı özellikte midir?
 Yamaç paraşütü havada süzülmeyi sağlayan modern bir kanattır, havada uzun süreler kalmayı ya da kilometrelerce uzağa gitmeyi mümkün kılar. Koşarak harekete geçirilir, yapısı daha hafiftir ve çok hızlı düşüşlerde hava hızına dayanamaz. Yamaç paraşütü normal bir paraşütten daha fazla hücre (Cell) içerir ve daha incedir, kumaşı geçirgen değildir.

- Delta kanat ile yamaç paraşütü arasında ne gibi farklar vardır?
 Delta kanat iskeletin kanat şeklini oluşturduğu pilotun yatay durduğu bir kanattır. Yamaç paraşütünde kanat şekli hava basıncıyla oluşturulur ve pilot asılı durumda oturur veya dik pozisyondadır. Delta kanatlar daha hızlı bir yapıya sahiptir.

- Delta kanat kullanmasını bilen bir kişi neden yamaç paraşütü öğrenmeyi ister?
 Yamaç paraşütü küçük boyutlarda olduğu için taşınması kolaydır. Delta kanatın taşınması için araç gerekir, ayrıca kurulması zaman alır. Yamaç paraşütünü öğrenmek daha kolaydır.

- Bir yamaç paraşütünün ömrü ne kadardır?
 Güneş ışınları YP nin ömrünü bazı bölgelerde 3 yıl olarak belirler. Ancak bu süre UV ışınlarına maruz kalma ve kullanma sıklığıyla değişir, eğer paraşütünüzü ideal koşullarda saklamış ve kalkış inişlerde kanadınıza zarar vermemişseniz 10 yıl bile kullanabilirsiniz.

- Yamaç Paraşütü yapmak için eğitim almak zorunlu mudur ?
 Evet. Bu sporun güvenli bir şekilde öğrenilip sürdürülebilmesi için deneyimli pilotların gözetiminde belirli bir eğitim programını takip etmek zorunludur. Yamaç paraşütçülüğünün bir kitaptan veya bir "arkadaş"tan öğrenilemeyeceği bilinmelidir.

- Yamaç Paraşütü yapmak için sertifika veya lisans gerekli mi ?
 Türkiye'de henüz bu spor için yaygın bir altyapı oluşmadığı söylenebilir. Hava sporları federasyonumuzun kurulmasıyla birlikte süreç hızlanmıştır ve yakında pilotlar sertifikalandırılabilecektir. THK şu anda uluslararası sertifika verme yetkisine sahiptir İrtifa Hava Sporları öğretmenleri uluslararası öğretmenlik belgelerine sahiptir ve başlangıç seviyesinde öğrencilerine lisans verme hakkına sahiptir.

- YamaçParaşütü sporcusu olmak için gereken nitelikler nelerdir ?
 Yamaç Paraşütü sporcusu olmak için gereken şartlar otomobil sürücüsü olmak için gerekli şartlara benzer. Görme ve duyma yeteneklerinde bir sorun olması (gözlük veya işitme cihazı kullanmakta bir sakınca yoktur), ciddi bir kalp rahatsızlığı, epilepsi gibi sağlık sorunları engel teşkil eder. Pilot adayı 60-70 m. lik bir tepeye tırmanabilmeli, yürümesini ve koşmasını güçleştirecek bir fiziksel sorunu olmamalıdır. Paraşütler değişik kilo gruplarına göre farklı ebatlarda üretildiğinden 45-120 kg arasındaki herkes aynı güvenlikte uçabilmektedir. Aile onayıyla 16-17 yaş grubundakiler de bu sporu yapabilirler. Burada sayılan sağlık koşullarına sahip olunduğu sürece yaş için bir üst limit yoktur. Bayanlar için ideal bir spordur.

Görüldüğü gibi yamaç paraşütçülüğü, yeterli bir fiziksel sağlık dışında hiçbir ek yetenek ya da nitelik gerektirmemektedir.

- Başlangıç kursu ne kadar sürer ve içeriği nedir ?
 Başlangıç kursu 8-10 saatlik bir teorik dersi, öğrenilenlerin test edileceği bir sınavı, ortalama 20 dakikalık bir yer eğitimini ve 60-100 m. irtifadan gerçekleştirilecek min. 10 uçuşu kapsar. Yani bir haftadan az bir süre içinde ilk uçuş maceranızı yaşamış olacaksınız, uçuşlarınız devam ederken teorik bilgiler ve yer eğitimleri yaptırılmaya devam edilir.

- Bu sporun bireysel maliyeti nedir ? Bir paraşüt satın almak zorunda mıyım ?
 Sistemli bir şekilde kurs veren tüm organizasyonlar eğitim süresince gerekli paraşüt ve diğer malzemeyi (kurs ücretine ek bir ücret talep etmeksizin) öğrenciye temin ederler. Sporu sürdürmek isteyen öğrenci kurs sonrası yine klübünün paraşütlerinden, klüp gezilerinde veya kiralama yoluyla yararlanabilir. Kurs için dizayn edilen eğitim amaçlı paraşütler, öğrenci yeterli deneyime ulaştıktan sonra tamamen terk edileceğinden özellikle ilk 3 ay içerisinde paraşüt satın almak gerekmediği gibi hiç de iyi bir fikir değildir. Uçuş için özel bir giyim gerekli değil ancak bir rüzgarlık ile bir çift bot tavsiye edilir.

- Bir yamaç paraşütünü nereden satın alabilirim ?
 Okulumuz dünyaca ünlü Ozone markasının dağıtıcılığını yapmaktadır.

- Yamaç Paraşütçülüğü tehlikeli bir spor mudur ?
 Yamaç Paraşütçülüğü kurallarına uygun olarak ve limitleri zorlanmadan yapıldığı sürece herhangi bir diğer spor dalı kadar güvenlidir. Bu sporun yarışmalarında maksimum performans amacıyla stabilitesi daha düşük olan yarışma tipi kanatlar kullanılarak belli ölçüde risk alınmaktadır. Bu durum şuna benzer : Sürücü belgesi almakta bir gariplik yoktur ; otomobilinizi 200 km. hızla kullanmak veya rallilere katılmak ise sizin bileceğiniz bir iştir.

- Yamaç paraşütü alırken nelere dikkat etmek gerekir?
 Eğer yeni bir kanatsa öncelikle sınıfınıza uygun olmalıdır.  Başlangıç (LTF 1) sınıfı kanatlar çok sabit fakat yavaştır ve yüksek çöküş hızına sahiptir, güvenlidir.
 Performans kanatlar ve orta sınıf kanatlar (LTF1-2/2) yada Afnor Standart/Performans) ise hızlı ve aynı zamanda stabildir.
 Yüksek performans veya yarış kanatları kesinlikle hafta sonu uçuşu için olamaz. Bu kanat çok hızlıdır ve çok fazla pilot yeteneği gerektirir. Eğer kullanılmış bir kanat alınıyorsa:
 Mümkünse geçirgenlik testi yapılmalıdır (normalde kanat kumaşları geçirgen değildir). Ne kadar süre uçtuğu önemlidir. Kıyı kesimde 100 saat öğleden sonraları uçan bir kanat, yükseklerde öğle öncesinde 40 saat uçan bir kanattan daha kötü durumdadır. Ayrıca kilonun kanata uygunluğu kontrol edilir.