Başlangıç Pilot Eğitimi

Anasayfa / Başlangıç Pilot Eğitimi

Başlangıç Pilot Eğitimi

Amacımız; Pilotluğa ilk adımları atarken korkunç ürkütücü uçuş tecrübeleri yerine, deneyimli eğitmenler nezaretinde emniyetli ve heyecan verici uçuşlar yaptırmaktır.

Uçuş öncesinde; Malzeme Bilgisi, Aerodinamik, Meteoroloji, Sevk-İdare ve Acil Durumları içeren 10-12 saatlik teorik eğitim verilmektedir.

Malzeme bilgisinde; Hava aracı ve ekipmanı (Paraşüt, harnes, uçuş tulumu, bot, kask, telsiz, altimetre, variometre, anemometre, GPS vs.) sizlere tanıtılır.

Aerodinamik; Yamaç paraşütünün aerodinamik yapısı ve bu yapıya etki eden kuvvetler (kaldırma, yerçekimi, çekme ve sürükleme kuvvetleri) hakkında bilgi verilir.

Meteoroloji; Uçuşa etki eden hava olayları, atmosferin yapısı, bulutlar, meteorolojik olaylar hakkında bilgiler verilir.

Sevk-idare; uçuş öncesinde, uçuşta ve uçuş sonrasındaki sevk ve idare hakkında bilgiler verilir.

Acil durumlar; kalkış, uçuş ve iniş esnasında meydana gelebilecek sorunlar ve bunları önleme yöntemleri hakkında bilgiler verilir. Ayrıca yedek paraşütün kullanımı anlatılır.

Teorik eğitimi takiben kalkış için yer çalışması yaptırılır.

Yer çalışmasında; yamaç paraşütünün kuşanılması, serilmesi ve emniyetli bir kalkış için neler yapılması gerektiği hususlarında tecrübe kazandırılan öğrenciler 50 metreden başlamak üzere uçuşlara başlarlar.

Tecrübe kazanıldıkça irtifa arttırılır ve farklı görevler verilir.

İlk uçuşlarda yeterli tecrübe kazanılıncaya kadar kalkış ve iniş alanında eğitmenler tarafından telsiz kontrolü ile öğrenciye yapması gereken hareketler iletilir.

Yamaç paraşütü başlangıç kursunda minimum 10 uçuş yaptırılır.

Eğitimlerimiz, "Türkiye Yelkenkanat ve Yamaç Paraşütü Federasyonu Kurucu Komitesi"ne üye dernek ve kulüplerin ortaklaşa oluşturduğu kurallara göre verilmektedir. Söz konusu kurallar ile ilgili bilgilere www.tyyf.org adresinden ulaşabilirsiniz.