Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
Uçmaya hazır mısınız ?

Yamaç paraşütü eğitimlerimize katılarak, 1 hafta gibi kısa bir süre sonunda sizde uçuşlara başlayabilirsiniz.

Eğitimlerimizi Ankara-Gölbaşı'nda ki Racon tepe'de vermekteyiz. Yeterli sayıda grup oluştuğunda ve uçuş için elverişli şartlar olduğu taktirde Türkiye'nin her yerinde eğitim verebiliriz.

Eğitmenlerimiz Türkiye'nin en köklü havacılık kulüplerinden olan Hacettepe Havacılık Topluluğunun eski eğitmenleridir. Hacettepe Üniversitesi Havacılık Topluluğu'nda 10 Sene önce başlayan egitmenlik tecrübemizi, "Türk Hava Kurumu Yamaçparaşüt Ögretmeni" belgesini de alarak tescil ettirmenin gururunu yaşıyoruz.

Bu heyacanı sizde yaşamak isterseniz sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Uçmadan bilemezsiniz...

Merak ettiğiniz sorular için sıkça sorulan sorular bölümünü ziyaret edebilirsiniz.
 
 
  Diğer Yazılar

ARTIK İZMİRDE DE UÇU(RU)YORUZ

17 yıllık tecrübemizi okulumuz eğitmenlerinden Caner Kepekçi ile İzmir'e taşıdık... Bu heyecana ortak olmak isteyen, aklı havada olan tüm İzmirli sporseverleri okulumuza katılmaya davet ediyoruz....

                                  

 

75'lik ninenin paraşüt keyfi

       

Erzincan'daki Uluslararası Yamaç Paraşütü Festivali bugün sona erdi. Herhangi bir olumsuz olayın yaşanmadığı festival alanında renkli görüntüler oluştu.


19 Nisan 2009 22:55

Erzincan Ekşisu Yolu’nun Çakırman Köyü mevkiinde düzenlenen festivalin ikinci gününde 9’u yurt dışından 164 sporcu yaklaşık bin metre yükseklikten atlayarak belirlenen hedefe iniş yapmaya çalışırken, akrobasi gösterileri de yaptılar.

Erzincan Atlı Cirit Spor Kulübü ciritçilerinin de bulunduğu festival alanında bir ara bir ciritçinin kundaktaki bir bebeği atın üzerine alarak alanda dolaştırması dikkatlerden kaçmadı.

Gün boyunca devam eden festivalde 75 yaşındaki Zahide Aydemir’de ilk kez yamaç paraşütü yapma fırsatı buldu. Bin metre yükseklikten Tandem (çift kişilik) paraşütle atlayan yaşlı kadın, yakınlarının şaşkın bakışları altında alana iniş yaptı. Yamaç paraşütü ile uçmaktan büyük keyif aldığını ifade eden Zahide Aydemir çok eğlendiğini ve hiç korkmadığını ifade etti. Yaşlı kadının yakınları ise Aydemir’i alanda tebrik etti.

Haber-24

 

 

 

Şerife Yavuz

Uçmaya hazır mısınız?” diyor, www.irtifa.net adresinde.

Ben 2005 yazında T.H.K. nın Eskişehir Türk Kuşu Tesislerinde bir haftalık eğitim sonrasında yaptığım serbest atlayışla , uçmanın tadını almış biri olarak ,onları bulduğumda uçmaya, yamaç paraşütü ile tanışmaya hazırdım. Ankara'da Yamaç Paraşütü, üniversite kulüplerinin ve özel eğitim veren eğitmenlerin  rüzgar yönü doğrultusunda belirlerdiği ve isimlerini de yine paraşütçülerin vermiş olduğu Gölbaşı'nda bulunan Racon tepe (180 mt.) , Geka tepesi (80mt) ve Recai tepelerinin (70 mt.) birinden yapılır.

Yamaç paraşütü , serbest paraşüte göre yapılması, şartları bakımından daha kolay bir extrem spor. En azından uçmak istediğinizde uçak bulmak zorunda kalmıyorsunuz. Uygun bir yamaç, doğru bir rüzgar ve gerekli donanıma sahip olduğunuz takdirde, istediğiniz zaman uçabilirsiniz.

Yamaç paraşütü eğitimi almaya karar verdiğinizde , öncelikle gerçekten bu sporu yapabilecek derecede sağlıklı olup olmadığınızı bilmeniz gerekli. En azından kalple ilgili  bir ameliyat geçirmemiş , tansiyonla ilgili problemi olmayan ve ciddi kırıklar almamış olmanız gerekir.

Eğitimler, 10 saatlik teorik bir eğitimle başlar.

Derslerde aerodinamik, meteoroloji, sevk-idare ve acil durumlarda yapılması gerekenler konusunda, emniyetli ve zevkli uçuşlar yapılabilmesi için bilgilendirme sağlanır.Teorik eğitimler sonucunda , öğrenilenler yazılı bir sınav yapılır. Yazılıdan geçer not alındığında artık ilk uçuş deneyiminin yolu açılmıştır.

Uçmak için yamaca tırmanmadan önce, paraşütün kuşanılması, paraşütün uçuşa hazır hale getirilmesi,emniyetli bir kalkış için neler yapılması gerektiği konusunda yeterli tecrübenin kazanılması sağlanır.

Artık ilk uçuş zamanı gelmiştir. İlk uçuşlar 30-100 m'den başlayan yüksekliklerden yapılır. Tecrübe kazanıldıkça mesafe arttırılır. İlk uçuşlar sırasında heyecanı paylaşabilmek ve panik yapılmasını önlemek için eğitmen tarafından telsiz irtibatıyla yönlendirmeler yapılır.

İlk uçuşunuzu her zaman hatırlarsınız. İnanılmaz bir tecrübedir. Uçağa binmiş olmanın aslında uçmak demek olmadığını , ayaklarınız yerden kesildiği anda anlamış olursunuz. Bir sürü duyguyu aynı anda hissedersiniz. Belki biraz korku, çokça adrenalin ama en çok da mutluluk . Yere inmek istemezsiniz.


Başlangıç eğitiminde size en az 10 uçuş yaptırılır. Bu uçuşlar sonrasında eğitmeninizde ikna olmuşsa, daha yükseklerden, daha uzun süren uçuşların yolu açılır.

İleri düzey yamaç paraşütü eğitimi, size başınıza gelebilecek aksaklıkların belli bir yükseklikte kasten yaratılarak, bu durumlardan nasıl çıkılacağının anlatılması ve bunun bir kaç sefer tekrarlanmasıdır. Bu eğitimler genelde Fethiye –Babadağ’dan yapılır.(1975 mt.). Havada daha uzun kalmanın sırları da yine bu eğitim sırasında aktarılır.

Yamaç paraşütü, yağış olmadığı sürece (kar-yağmur), rüzgarın elverişli olduğu tüm mevsimlerde yapılabilir.Yamaca gittiniz ve hava şartlarından dolayı uçamadınız mı? İnanın uçmadığınızda bile çok eğlenirsiniz. Paraşütçüler belkide irtifa farkının yarattığı etkiden dolayı oldukça eğlenceli insanlardır.


Eğer bir üniversitede öğrenciyseniz ve uçmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden , üniversitelerin havacılık kulüplerine başvurmalısınız.


Öğrencilik geride kalmış  va hayatınızda farklı birşeyler tatmak adına, ölmeden önce yapılması gereken şeylerden biri olarak  mutlaka uçmayı da denemek istiyorsanız;


Bildiğim en güvenilir eğitmenlerin iletişim bilgileri :

Ümit AYDEMİR  0532 643 57 06 -  umit@irtifa.net


Hasan GÜNHER  0532 781 84 02 - hasan@irtifa.net


Mutluluktan uçun. Uçtukça mutlu olun.

 

Şerife Yavuz -  serfeyavuz@yahoo.com.tr

http://www.yuruyoruz.com/aid=422.phtml (Link çalışmıyorsa ; adres çubuğuna kopyalayın)

Her Hakkı saklıdır © 2011 - powered by ethem.net