Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

 

EnZo yamaçparaşütünde yeni bir kanat sınıfını temsil etmektedir. Bu EN D sertifika testleri sürmekte olan açık klasman bir yarışma kanadıdır. Bu kanat normal bir açık klasman kanadının uçuş karakteri, davranış, emniyet ve performansına sahiptir ve EN D sertifikasına sahip olmasına rağmen sadece yetenekli “Açık Klasman” pilotları tarafından emniyetli bir şekilde uçurulabilir. Normalde EN D sınıfı bir kanattan beklenecek kullanım kolaylığı, pasif emniyete sahip olmadığı için bu kanadın ayrı bir klasmanda olması gerektiği kanısındayız. Bu kanat yarışmak için tasarlandı ve 2012 sezonu öncesinde “Açık Klasman” kanatlarla uçmakta olan en üst seviye pilotların ihtiyaçları için yapıldı.
 
Son yarışma kanatlarımız R10.2 ve R11 ile aynı planformu kullanan EnZo’nun (R) serisi araştırma programımızın sertifikalı* versiyonu olduğu gerçeğini açık bir şekilde belirtmek istiyoruz. Yüksek görünüş oranına sahip tasarımı, mükemmel bir çöküş oranı, süzülüş performansı ve tam bir açık klasman hissi sağlamaktadır. Kanatta kullanılan BBHPP’den geliştirilmiş profil, hız aralığının her noktasında yüksek seviye stabilite sağlamaktadır. Sadece A ve B kolonlarına sahip hibrid bir 2 kolonlu tasarım olan bu kanat da son nesil 2 kolonlu kanatlar gibi B kolonu ile aktif kontrol gerektirmektedir.
 
Bu kanadın performansı R10.2’nin performansına neredeyse eşittir; maksimum süzülüşte L/D oranı 0.1 puan daha düşük ölçüldü ve sertifika limitlerine uyabilmek için maksimum hızı biraz düşürüldü.
 
Ozone kanatları arasındaki yerini açıklamak gerekirse; aldığı sertikaya rağmen, EnZo hala tam bir yarışma kanadıdır ve M4’ün yerini almak üzere gelmemiştir. Test raporları sizleri yanıltmasın, bu kanadı almayı düşünüyorsanız bizim görüşümüzü dikkate almanız daha önemlidir. EnZo normalde EN D sınıfı kanatlarla uçmayı tercih eden pilotlar için uygun değildir. Emniyetli bir şekilde uçurulmak için R10.2 ve R11 ile aynı pilot standardı ve aynı pilotaj yeteneklerine gerek duymaktadır. Sadece PWC seviyesindeki, kanat kontrol yeteneği çok yüksek, geniş ve güncel SIV bilgisine sahip ve 2 kolonlu bir kanadı kapatmadan uçurabilecek yeteneklere sahip pilotlar için uygundur. Bu en uç seviyedeki tekniklere aşina olmayan pilotlar yüksek görünüş oranına sahip bu kanadın kontrolünü kaybedip, kendilerini içinden çıkılmaz durumlarda bulabilirler. Bu konuda en ufak bir şüpheniz varsa bu kanat sizin için uygun değil demektir. 
 
EnZo’yu geliştirirken zor bir görev üstlendik; hem R10.2 ve R11’e denk bir performans elde etmemiz hemde en son kural değişiklikleri uyarınca sertifika testlerini geçebilmemiz gerekliydi. Elde ettiğimiz sonuçtan memnunuz ve dünyanın dört bir yanındaki Ozone yarışma pilotlarının R10.2 ve R11 ile elde ettikleri başarıları EnZo ile de tekrarlayacaklarını umuyoruz. Ancak önemle vurguluyoruz ki, bu kanadın daha önceki sertifikalı kanatlarla emniyetli bir şekilde uçmak için gerekenden daha yüksek pilotaj yeteneği gerektiren apayrı bir klasmanda yer alması gerektiğine inanıyoruz.
 
M boyutu sertifikasını aldı ve 2011’de sınırlı sayıda üretimde olacak. Diğer boyların piyasaya çıkışı için (eğer sertifika alabilirlerse) 2012 yılını planlıyoruz.
 
*M boyu sertifikalı, diğer boylar test aşamasında.
 
 
Her Hakkı saklıdır © 2011 - powered by ethem.net